تجهیزات شهربازی و هزینه آن

تجهیزات شهربازی

تجهیزات شهربازی و قیمت آن اولین موضوعی است که به ذهن کسی که قصد ساخت شهربازی و راه اندازی آن را دارد، میرسد.

تیم محمدی همواره سعی دارد که اطلاعات و تجربیات خود را، در خصوص تجهیزات شهربازی ، پیست ماشین کوبنده و پیست ماشین برقی در اختیار همراهان خود قرار دهد .

پس اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تجهیزات شهربازی و موارد مرتبط به آن هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

به نظرم بهتر است در ابتدا به این بپردازیم که اصلا شهربازی چیست؟

و اولین کشوری که محیطی تحت عنوان شهربازی راه اندازی کرد، کجا بود!!!

تعریفی جامع از شهربازی

تعریف شهربازی

بد نیست که بدانید کلمه ی شهربازی به لاتین میشود Amusement Park .

همانطور که از اسم لاتین شهربازی پیداست ، معمولا به پارک های بزرگی که در آن، وسایل و تجهیزات سرگرم کننده برای سنین مختلف قرار گرفته باشد، شهربازی گفته میشود.

به طور کلی میتوان گفت؛ تعریفی که در پاراگراف بالا از شهربازی گفته شد، در همه جای دنیا یکسان است اما نحوه ی استاندارد ها در شهربازی های سراسر دنیا متفاوت است.

به عنوان مثال استاندارد کشور استرالیا، کامل ترین استاندارد موجود در جهان است اما نه ایران و نه کشور های اروپایی از آن، به طور کامل تبعیت نمی کنند.

حالا اگر موافق باشید بریم باهم تاریخچه ی تجهیزات شهربازی را بررسی کنیم.

تاریخچه ابداع تجهیزات شهربازی

ما در این قسمت تاریخچه شهربازی را هم در دنیا و هم در ایران بررسی میکنیم.

اولین شهربازی در دنیا:

تاریخچه شهربازی

اولین و قدیمی ترین شهربازی در دنیا درسال 1846،به نام “دریاچه ی کامپوزیت”، در آمریکای شمالی راه اندازی شد. این مرکز تفریحی اولین ورزشگاه در آن زمان بود که دارای یک منطقه بازی دایره ای و یک زمین بازی داخلی بود.

اولین شهربازی در ایران :

تاریخچه شهربازی

قدیمی ترین شهربازی در ایران که با تجهیزات شهربازی ابتدایی شروع به فعالیت کرد، در سنگلج تهران بود.

دیری نگذشت که شهربازی “فانفار” در میدان واقع در ونک راه اندازی شد و بعد از آن مهندسین ایتالیایی، شهربازی “لونا پارک اوین” را در ایران تاسیس کردند.

هم زمان با تاسیس شهربازی لونا، مجددا مهندسین ایتالیایی یک شهربازی دیگر به نام پارک خرم راه اندازی کردند. جالبه که بدونید، پارک خرم همان “پارک ارم” خودمون است.

بعد از ساخت شهربازی ارم، به مرور ساخت شهربازی های کوچک و بزرگ در همه جای ایران شروع شد و این روند ادامه دار شد.

خب دوستان، تا این قسمت سعی کردیم که درباره ی شهربازی و تاریخچه ی آن به طور خلاصه و مفید توضیح بدیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت تجهیزات شهربازی و پیست ماشین برقی با ما در ارتباط باشید:

مدیر عامل :  09123026843

مدیریت کارخانه : 09301255520

اگر کسی قصد ساخت شهربازی را داشته باشد، لازم است که مجوزهای لازم برای راه اندازی شهربازی را بداند.

صفر تا صد مجوز های لازم برای ساخت و تجهیزات شهربازی

ساخت و تجهیزات شهربازی

1)کسی که تصمیم به ساخت شهربازی دارد، در قدم اول باید یک فضای به نسبت بزرگ و مناسب را بخرد یا اجاره کند.

2)در قدم دوم باید به فکر خرید تجهیزات شهربازی باشد. این مرحله بسیار حساس و مهم است چون آن شخص باید شرکتی را پیدا کند که در زمینه ی فرش تجهیزات شهربازی ، دارای صلاحیت بوده باشد و همچنین پروانه و جواز استاندارد برای فروش تجهیزات شهربازی داشته باشد.

3)در مرحله ی سوم آن شخص باید به اداره ی استاندارد، آن استان یا شهری که قصد ساخت شهربازی را در آنجا دارد، مراجعه کند و کد محل بهره برداری و کد بهره بردار را تهیه کند.

البته ناگفته نماند که اگر شخص سرمایه گذار بار اولی باشد که تصمیم به ساخت شهربازی گرفته است و تجربه ای مشابه نداشته باشد، لازم است دوره های آموزشی ببنید.

بعد از اینکه شخص سرمایه گذار همه ی این مراحل را گذراند، حال باید وارد مرحله ی آخر یعنی نصب تجهیزات شهربازی در محل مورد نظر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط کلاس های آموزشی تجهیزات شهربازی و اطلاع از قیمت پیست ماشین کوبنده و موارد دیگر،با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مدیر عامل :  09123026843

مدیریت کارخانه : 09301255520

حال که با مراحل ساخت و تجهیزات شهربازی آشنا شدید، بریم باهم معیارهای اساسی برای راه اندازی شهربازی را بررسی کنیم.

مراحل و معیار های مهم برای تجهیزات شهربازی

تجهیز کردن شهربازی

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، شخص سرمایه گذارکه قصد خرید تجهیزات شهربازی و ساخت آن را دارد، باید از زمین ها و منابع پارکی نسبتا بزرگ استفاده کند. برای انجام این کار آن شخص باید یک پروپوزال تهیه کند و آن پروپوزال را به شهرداری ارائه دهد.

نحوه ی آماده کردن این پروپوزال خیلی مهم است. تیم محمدی با حرفه ای ترین افراد، شما را در زمینه ی آماده کردن پروپوزال جامع همراهی می کند.

مورد بعدی این است که سرمایه گذار، برای خرید تجهیزات شهربازی باید این نکته را در نظر داشته باشد که اگر قرار است چند میلیارد برای خرید تجهیزات شهربازی هزینه کند، قطعا باید شهری را انتخاب کند که جمعیت چند میلیونی داشته باشد.

بعد از گذراندن این مراحل حال وقت خرید تجهیزات شهربازی از یک شرکت معتبر است.

جالبه که بدونید از سال 1382 اجبار استاندارد برای تجهیزات شهربازی الزامی شده است . یعنی اینکه اگر شما همه ی مجوزهای لازم برای ساخت شهربازی را بگیرید اما وسایل شهربازی شما دارای مجوز استاندارد نباشد، شما اجازه ی بهره برداری و شروع کار را ندارید.

انواع مختلف شهربازی (پارک تفریحی)

اگر بخواهیم شهربازی را، به طور کلی دسته بندی کنیم، باید بگم که دو نوع داریم؛

یکی شهربازی روباز و یکی شهربازی سرپوشیده .

شهربازی روباز:

انواع شهربازی

این مدل پارک های تفریحی با وسایل مکانیکی جذاب در محیط هایی با ویژگی های طبیعی زیبا ساخته شده اند.از جمله مهمترین نمونه های پارک های تفریحی در فضای باز می توان به پارک های موضوعی مضمونی اشاره کرد.

علاوه بر تجهیزات جذاب ، این نمایش ها و کارناوال ها در این پارک های تفریحی برگزار می شود. شهربازی های فضای باز از مهمترین عوامل جذب گردشگر به کشورهای جهان است.

شهربازی سرپوشیده:

انواع شهربازی

این مدل های پارک معمولاً در مجتمع های تجاری به عنوان یکی از لنگرگاه های مهم در یک مرکز خرید یا هتل در جهان ساخته می شوند و هدف اصلی آنها جلب مشتری برای افزایش مشتری و بازدید کننده از مراکز خرید و هتل ها است.

ویژگی مهم این پارک ها و اماکن تفریحی وجود بازی های خانوادگی و محیطی با امنیت بالا است.

دسته بندی تجهیزات شهربازی:

1. دستگاه های مکانیکی

تجهیزات شهربازی

این دستگاه ها به دلیل بزرگی و وزن سنگین، به طور معمول در شهربازی های فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند، اما نمونه های کوچکتر و سبک آنها در بعضی از شهربازی های فضای بسته اجرا می شود.

برخی از این بازی ها از جمله ترن هوایی ، پیست ماشین برقی ، پیست ماشین کوبنده ، چرخ و فلک ، کشتی صبا و… را میتوان نام برد.

ساخت این سازه ها معمولاً به فونداسیون و زیرساخت های مهندسی نیاز دارد. علاوه بر این، نکته مهم در مورد امکانات تفریحی (فضای باز و سرپوشیده) این است که برای همه آنها گواهی استاندارد لازم است.

همچنین لازم به ذکر است که مکان و انتخاب این وسایل سرگرمی به دلیل شرایط خاص آنها بسیار مهم است و باید متناسب با محیط سرگرمی انجام شود.

2. بازی های گیمی

تجهیزات شهربازی

این وسایل شامل قسمت بزرگی از تجهیزات شهربازی های سرپوشیده مانند تکان دهنده ها، بازی با اسلحه، بازی چکش و بازی های مسابقه ای و رالی است.

این محصولات با فضاسازی مناسب خود گزینه های مناسبی برای پر کردن فضای مرکزی بازیگاه هستند.

3. دستگاه های جایزه بگیر

تجهیزات شهربازی

هدف از بازی این دستگاه ها بردن و بیرون کشیدن پاداش های داخل محفظه است اگر سرعت عمل بالایی داشته باشند.
این وسایل مانند بازی های گیمی در شهربازی های سرپوشیده مورد استفاده کودکان قرار می گیرند.

اندازه ها و مدل های مختلفی از این دستگاه وجود دارد که جوایز مختلفی را ارائه می دهند.

4. بازی های بلیطی

تحهیزات شهربازی

این دستگاه ها از دستگاه های سرگرمی شهربازی های سرپوشیده هستند، عملکرد آنها این است که بعد از بازی، دستگاه با توجه به تعداد امتیازات دریافت شده در بازی، به بازیکن بلیط می دهد و بازیکن می تواند با تحویل بلیط از صندوق دار جایزه دریافت کند.

5. دستگاه های رومیزی و ورزشی

تجهیزات شهربازی

این دستگاه ها همچنین نوعی تجهیزات شهربازی هستند که تحرک افراد را افزایش می دهند.

6. دستگاه های واقعیت مجازی

تجهیزات شهربازی

این دستگاه ها که بخشی از وسایل سرگرمی هستند، در مدل ها و انواع مختلفی موجود هستند، شبیه سازهای در مدل های ماشین، موتور، هواپیما و … همان حسی را دارند که دستگاه اصلی دارد.

دستگاه های واقعیت مجازی با استفاده از عینک واقعیت مجازی و بازی های مختلف و همچنین توانایی استفاده از حسگرهای مختلف در یک فضای تجربه جدید برای کاربران ایجاد کرده است.

7. بازی برای کودکان خردسال

تجهیزات شهربازی

یکی از ایده های جدیدی که اخیراً در شهربازی ها مورد استفاده قرار گرفته است ایجاد بخشی به نام خانه بازی در بخشی از شهربازی مخصوصاً برای کودکان خردسال است و در آن تجهیزات زمین های بازی و کودکستان ها مانند محصولات پلی اتیلنی، فومی یا چوبی استفاده می شود.

تأییدیه لازم برای ساخت شهربازی

در اولین گام ، سرمایه گذاران و سازندگان مجتمع های تجاری و تفریحی باید از طریق سازمان گردشگری و میراث فرهنگی یا شهرداری متقاضی تأییدیه ساخت و ساز در هنگام ساخت و ساز و قبل از ساخت مجتمع شوند. مجوزها و اقدامات مربوط به اطفا حریق نیز باید از طریق اداره پیشگیری سازمان آتش نشانی انجام شود.

نکته مهم دیگر برای شهربازی سرپوشیده ، اخذ پروانه ساخت برای قطعه مورد نظر است که باید از سازمان شهرداری اخذ شود.

پس از اتمام این مراحل ، با در دست داشتن اسناد و مدارک واقعی و حقوقی ، باید برای پروانه بهره برداری استاندارد شرکت درخواست کنید. این سازمان با انجام بازرسی های لازم از تجهیزات شهربازی و بازدید از منطقه آن در هنگام نصب ، ساخت و بهره برداری ، این مجوز را صادر خواهد كرد.

لازم به ذکر است که این مطالب فقط یک خلاصه است و برای آگاهی عمومی ، شما یک سرمایه گذار محترم هستید و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه صنعتی محمدی تماس بگیرید.

فهرست