در این بخش به تاریخچه چرخ و فلک میپردازیم.

یکی از محبوب ترین تجهیزات شهربازی چرخ و فلک است. وسایلی که امروزه افراد و خانواده ها را سرگرم می کند ابعاد مختلفی دارد ، از مدل های کوچکتر در پارک ها تا برخی از بلندترین ها در پارک های موضوعی محبوب.

تاریخچه چرخ و فلک از قرن هفدهم  تا امروز

 

چرخ و فلک چوبی

 

1. قدیمی ترین تاریخچه چرخ و فلک از سال 1779 تا 1780 ساخته شد و در Wilhelmsbad Park آلمان نصب شد.

2. بزرگترین چرخ و فلک   در Phantasialand آلمان توسط یک کارخانه ایتالیایی ساخته شد.

3. تنها حوزه انتخابیه دو ردیف در می سی سی پی واقع شده است.

4- در ماه مه 2005 ، William Henry Dentzel III اولین چرخ فلک انرژی خورشیدی را ساخت.

5. فقط یک وسیله بازی با عملکرد موجی وجود دارد و همچنین تنها چرخ فلک چوبی است که در آرکانزاس باقی مانده است.

اولین چرخ و فلک جهان

 

اولین چرخ و فلک

 

اولین چرخ و فلک جهان در سال 1983 توسط یک آمریکایی به نام جورج واشنگتن فریس George Washington Gale Ferris ساخته شد. او چرخ فلک را ساخت تا آمریکایی ها بتوانند با فرانسوی ها رقابت کنند ، آنها سال گذشته با قرار دادن برج ایفل در نمایشگاه جهانی پاریس توجه جهانیان را به خود جلب کردند.

چرخ فلک غول پیکر که بخشی از آن رکورد بزرگترین فروشگاه آهنگر تاکنون را به نام خود ثبت کرده است ، برای اولین بار در نمایشگاه جهانی شیکاگو برای عموم مردم رونمایی شد.

این وسیله تفریحی بیش از 80 متر ارتفاع ، 13 متر طول در محور اصلی و 71 تن وزن داشت و دارای 36 کابین بود که هر کدام دارای 40 صندلی بود و در مجموع می توانست 60 نفر را در هر کابین جا دهد ، از جمله اولین کسانی که از آن لذت می برند. تجربه چرخیدن با چرخ فلک.

همانطور که جورج واشنگتن گیل فریس می خواست ، چرخ و فلک توانست همه را در نمایشگاه اتومبیل شیکاگو به خود جلب کند و مردم در صف های طولانی ایستادند تا سوار آن شوند.

مخترع اولین چرخ و فلک:

 

اختراع چرخ و فلک

 

آیا تا به حال به چگونگی اختراع چرخ و فلک فکر کرده اید؟

جورج واشنگتن گیل فریس ، مهندس آمریکایی ، جورج واشنگتن ژیل فریس ، در 22 نوامبر 1896 در 37 سالگی درگذشت. نام وی در تاریخ صنعت قرن نوزدهم و نوآوری برای چرخ و فلک مدرن وی ثبت شده است. فریس طرح های ابتکاری برای بازی و سرگرمی برای کودکان ارائه داده است، او اولین کسی بود که نوع خاصی از چرخ فلک را اختراع کرد و آن را در نمایشگاه شیکاگو در سال 1893 به نمایش گذاشت. مدار آن حدود هشتاد متر ارتفاع داشت و دارای 36 کابین بود که می توانست همزمان 60 نفر را حمل کند.

چرخ و فلک آغاز این نوع وسایل تفریحی در ایالات متحده و اروپا بود که از اوایل قرن نوزدهم به وسیله اصلی پارک های تفریحی تبدیل شده است.

این کار ادامه داشت تا اینکه ، در اواخر قرن نوزدهم ، شخصی به نام ویلیام سامر استفاده از چرخ ها را برای سرگرمی و تفریح به عنوان یک ایده ابتکاری برای اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده معرفی کرد. این درخواست که در اکتبر 1891 ثبت شد ، اولین گواهینامه ثبت اختراع بخشنامه را در 3 ژانویه 1893 ثبت کرد.

ممکن است با خود بگویید که مخترع چرخ فلک باید ویلیام سامر باشد (ادعایی که خودش به مصر کرد) ، اما شخصی که چرخ و فلک را به روشی واقعی و عملی ساخته و عملاً مخترع و سازنده آن محسوب می شود ، جورج فرایز است .

مشخصات فنی چرخ و فلک:

مدار تفریحی با درایو گیربکس الکتریکی می تواند این ساختارهای عظیم را با قدرت بالا به حرکت درآورد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که این ساختار نیاز به استاندارد سازی و بررسی دارد .

بنابراین به راحتی به فروشندگانی که این محصول را بدون استاندارد و با قیمت پایین عرضه می کنند اعتماد نکنید. این محصول عظیم توسط اتاق کنترل نصب شده در پایین شاسی کنترل و فعال می شود.

بزرگترین چرخ و فلک جهان:

 

بزرگترین چرخ و فلک

 

چرخ فلک ابزاری عالی است که رقابت برای بزرگترین آنها هرگز پایان نمی یابد.
بیشتر افرادی که به لاس وگاس سفر می کنند به دنبال جاذبه های معروف شهر مانند مراکز تفریحی و تفریحی شبانه بی پایان هستند. با این حال ، اگر کسی از کنار این شهر عبور کند ، نباید از مکان معروف و جدیدی در این شهر دیدن کنید. این مکان چیزی به جز بزرگترین چرخ فلک در جهان نیست و در لاس وگاس واقع شده است.

نام این چرخ فلک شگفت انگیز “High Roller” است که در سال 2014 در میان آسمان خراش های بی شمار لاس وگاس به قله صعود کرد. این چرخ فلک حیرت انگیز 167 متر ارتفاع دارد که پس از ساخت می تواند به رکورد بزرگترین چرخ فلک در جهان تبدیل شود.

بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه:

 

بزرگ ترین چرخ و فلک خاورمیانه

 

چرخ و فلک باغ ملت در مشهد هجدهمین مرتبه را در بلند بودن دارد. تاریخچه چرخ و فلک  پارک ملی مشهد که  یکی از قدیمی ترین پارک های شهر است و در سال 1343 در زمان حکومت پهلوی در خارج از شهر ساخته شد و به دلیل توسعه شهری ، پارک پس از چند سال به شهر نقل مکان کرد.
پروژه احداث پارک ملی مشهد با ایده مهندسان انگلیسی آغاز شد و در ادامه ساخت آن مهندسان ایرانی توانستند با توانایی هایی که داشتند پروژه را تحویل بگیرند و کار را به اتمام برسانند.

این وسیله با قطر 80 متر بزرگترین چرخ و فلک در خاورمیانه و سیزدهمین طول جهان است. این ماشین بازی مهیج 250 تن وزن دارد که در سال 2005 در این پارک مورد استفاده قرار گرفت و قادر است 450 نفر را تا 80 متر در هر سواری بلند کند. این چرخ فلک به مدت دو سال توسط بخش خصوصی نصب و راه اندازی شده است ، این مجموعه اولین دارنده تجهیزات تفریحی استاندارد در کشور است که از سال 2011 به عضویت انجمن جهانی IAAPA درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست